AMD czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem
Jest to choroba dotycząca centralnej części siatkówki czyli plamki. Występuje w obu oczach. Jest postać sucha AMD, która jest częstsza i ma łagodniejszy, powolny przebieg i zwykle w mniejszym stopniu upośledza widzenie oraz wysiękowa – rzadsza, ale charakteryzująca się szybszym postępem.
Występuje u osób po 50. roku życia i częstość zachorowania zwiększa się z wiekiem. Niestety na początku choroba ta ma niecharakterystyczne objawy, np. gorsze widzenie nocą. Bardziej zaawanasowane zmiany mogą manifestować się falowaniem bądź krzywieniem obrazu, pojawieniem się w centrum pola widzenia nieruchomej szarej lub czarnej plamy, mniej lub bardziej przezroczystej.
W końcowym etapie choroby dochodzi do znacznego pogorszenia widzenia, które może utrudnić wykonywanie codziennych czynności, uniemożliwić czytanie i pisanie, rozpoznawanie twarzy czy prowadzenie samochodu.
Nie można zapobiec zachorowaniu na AMD, a dostępne metody leczenia mają bardzo ograniczoną skuteczność w zaawansowanych stadiach. Dlatego jedyną szansą na spowolnienie rozwoju choroby jest jej szybkie wykrycie i wdrożenie odpowiedniego postępowania.
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (age-related maculardegeneration – AMD)