Izabela Rubisz

Umów wizytę
Wróć na stronę główną

Jaskra

Jest chorobą, w której dochodzi do niszczenia nerwu wzrokowego, czego efektem jest ograniczenie pola widzenia i obniżenie ostrości wzroku. Jest wiele czynników, które predysponują do wystąpienia jaskry, ale najważniejszym z nich jest podwyższony poziom ciśnienia w oku. Okulista w czasie rutynowego badania może zdiagnozować i zinterpretować taki pomiar.

Jest kilka odmian jaskry. Najpowszechniejszą jest jaskra otwartego kąta. Zazwyczaj nie daje wyraźnych objawów. Czasami pojawiają się mało charakterystyczne objawy tj. okresowe bóle gałek ocznych, bóle głowy, zamazanie widzenia określane jako obraz „tęczowych kół” wokół źródeł światła. Niestety często zdarza się, że chorzy w zaawansowanym stadium jaskry zgłaszają się do okulisty lub optyka w celu dobrania okularów, nieświadomi prawdziwej przyczyny trudności z widzeniem.

Jaskra zamkniętego kąta to typ jaskry, który najczęściej daje silne objawy bólowe głowy i oczu, przekrwienie gałek ocznych, nudności, wymioty, pogorszenie widzenia, wrażenie „tęczowej poświaty”. Z powodu wzrostu ciśnienia gałki oczne są twarde jak kamień. Taki stan wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.

https://www.datocms-assets.com/37982/1610010562-jaskra3.jpg
https://www.datocms-assets.com/37982/1610010546-jaskra2.jpg

Przykłady zaburzeń widzenia w jaskrze

Copyright ©2020 - Izabela Rubisz